Podrška među kolegama

Ovaj dio priručnika govori o prednostima uspostave kolegijalne podrške u radu skrbnika i načinu njezina organiziranja.

  • Informacija

    Pridruživanje grupama podrške među kolegama ili pokretanje takve grupe s kolegama vrlo je korisno za zaštitu vaše psihološke i emocionalne dobrobiti. Razmjena iskustava, uspoređivanje problema i zajedničko pronalaženje rješenja unutar neformalnih mrežnih struktura osigurava širenje korisnih informacija i poboljšanje dobrih praksi.
    Također možete razmišljati o pristupanju neformalnim skupinama (grupe za uzajamnu podršku, mreže) ili pridruživanje službenim skupinama koje je osnovala organizacija. Primjerice, skupina unutar udruženja skrbnika ili socijalnih radnika. Mnogi ljudi se osjećaju neugodno kad sa svojim bliskim kolegama raspravljaju o određenim pitanjima. Ponekad im je lakše razgovarati s drugim stručnjacima na regionalnim, nacionalnim ili transnacionalnim sastancima.
    Ostali savjeti za dobivanje podrške:

    • Sudjelujte u obuci koja uključuje druge skrbnike. To je prilika za stvaranje i jačanje poslovnih veza. S ove točke gledišta uvodna ili početna obuka za skrbnike vrlo je važna i trebala bi postići dva cilja: stjecanje vještina i znanja i uspostavu veza s drugim skrbnicima;
    • Inicirajte i sudjelujte na sastancima iskusnih i novih skrbnika kako biste razmijenili iskustva i prakse te raspravljali o relevantnim pitanjima. Iskusni skrbnik mogao bi postati novi trener skrbnika, koji bi funkcionirao kao vodič i referentna točka.
  • Dobre prakse

    Italija: skrbnička mreža

    Skrbničke mreže (na regionalnoj, nacionalnoj ili transnacionalnoj razini) nude mogućnosti rasprave o pitanjima iz šire perspektive. Regija Veneto promicala je stvaranje mreže skrbnika. Ova mreža organizira obuku i sastanke kao priliku za razmjenu znanja i iskustava te za poboljšanje odnosa i uzajamne podrške. Tijekom tih sastanaka, skrbnike se potiče na međusobno upoznavanje i uspostavu suradničkih odnosa. Potiče se i razmjena kontakt podataka (npr. mailing liste), a organiziraju se i zajedničke večere.

    Nizozemska: radi u malim timovima

    2016. godine Nidos je uveo načelo rada u malim timovima. Skrbnici iz regionalnog ureda rade u timu od oko 15 skrbnika. Ovaj tim čini nekoliko manjih timova, takozvani “glavni tim”. Mali tim sastoji se od 6-8 skrbnika. Timovi su mali kako bi se očuvao osjećaj pripadnosti i zajedničke odgovornosti. Ali i kako bi sačuvali učinkovitost i djelotvornost. Što je tim veći, to će se član tima osjećati manje uključenim i odgovornim.
    Članovi užeg tima odgovorni su za:

    • Međusobno dodjeljivanje predmeta (imajući na umu zdravo i uravnoteženo radno opterećenje);
    • Razmatranje rezultata sigurnosnih provjera;
    • Pripremu temeljnih odluka;
    • U slučajevima pojedinačnih skrbnika opći kontinuitet nadzora;
    • Procjenu sigurnosnih rizika i razmatranje incidenata koji su se dogodili;
    • Odobravanje plana skrbi za ranjivu djecu u sustavu digitalnih datoteka
    • Usklađivanje godišnjeg odmora kako bi se osigurala zamjena kolega tijekom odsutnosti;
    • Obavljanje posla u okvirima koji su u tu svrhu definirani;
    • Provedbu novih regulativa;
    • Doprinos pri obavljanju revizija;
    • Suradnju i funkcioniranje samog tima;
    • Raspravu o snagama i slabostima malog tima i njegovih članova.

     
    Od članova malih timova se očekuje da imaju kritički osvrt na rezulte rada drugih kolega. Trebali bi drugim članovima tima dati jasnu, fokusiranu povratnu informaciju koja se temelji na pokazateljima profesionalnog ponašanja, protokolima i pravilima Nidosa, Nidosovom profesionalnom statutu, smjernicama za skrb o mladima i kodeksu profesionalnih standarda.
    Po potrebi valja konzultirati stručnjake kao što su psiholozi i pravni savjetnici Nidosovih odjela za ponašanje i pravne poslove. Za određene “ključne” odluke obavezno je stručno mišljenje psihologa, pravnog savjetnika ili drugog stručnjaka. Na primjer, kod znakova osjećaja nesigurnosti i kada se razmatra premještaj djeteta na drugu lokaciju zbog brige o njegovu razvoju.