Podrška sudjelovanju djeteta

Kao osoba odgovorna za zaštitu najboljih interesa djeteta, skrbnik mora pomoći djetetu da sudjeluje u svim postupcima odlučivanja koji na njega utječu, osiguravajući da tijela zadužena za donošenje odluka poštuju pravo djeteta na izražavanje njegovih stavova i njihovo uvažavanje.
Kada je potrebno, skrbnik bi trebao govoriti u ime djeteta i priopćavati djetetova stajališta. To znači da se skrbnik mora redovito savjetovati s djetetom. U cilju pojačavanja sudjelovanja djeteta, skrbnik bi trebao pomoći djetetu da oblikuje vlastita mišljenja tako da ga primjereno informira o svim relevantnim aspektima, uzimajući u obzir djetetovu dob i zrelost1.
Učinkovito sudjelovanje djeteta ključna je zaštita kvalitete sustava skrbništva. Ono bi trebalo podrazumijevati i uzimanje u obzir djetetova mišljenja te mu omogućiti da uloži prigovor ili se posavjetuje s osobom od povjerenja.

  • Mišljenje djeteta

    Uvod

    Pravo djeteta da bude saslušano je individualno pravo, ali i kolektivno pravo za različite skupine djece. To u praksi znači da svako dijete ima pravo da ga se čuje u svim za njega važnim pitanjima, ali i da su države članice EU i drugi akteri odgovorni saslušati mišljenja skupine djece i njihova iskustva, primjerice pri planiranju usluga kao što je prihvat djece bez pratnje.

    Međutim, u europskim sustavima za djecu bez pratnje sudjelovanje je iznimka, a ne pravilo. To je, ponajprije, rezultat odgovornosti prema ciljnoj skupini koja se često decentralizira na različite organizacije po cijeloj zemlji, tako da strukturirane povratne informacije ne prikuplja samo jedan odgovorni akter. Drugi razlog je činjenica da samoj ciljnoj skupini nije lako pristupiti zbog jezičnih poteškoća, kulturoloških barijera i čestih preseljenja. Prikupljanje povratnih informacija stoga je teže nego za druge skupine djece, primjerice u redovnoj skrbi za mlade.

    Istovremeno, vrlo je važno da ih ljudi koji rade s ovom djecom na pravi način uključe i steknu uvid u njihove prilike, dobrobit, potrebu za podrškom, trenutnu situaciju i buduće planove. Prije svega, zato što im to omogućuje da rade na uspostavljanju odnosa s djetetom i pripreme učinkovit plan podrške, a onda, jer im to omogućuje davanje preporuke za opća poboljšanja skrbi koja se pruža djeci 2.

    Obuka i alati

    Alat: vodič za novopristiglu djecu

    Praktični vodič za rad na identitetu i vjeri u budućnost, koji ujedno pruža mogućnost vježbanja jezika i učenja važnih pojmova. Radna knjiga je dostupna engleski; švedski and danski.
    Drugi praktični materijal za stručnjake u radu s djecom bez pratnje na švedskom. (Objavila Općina Strömsund, Švedska.)

    Alat za podršku prikupljanja mišljenja djece o uslugama zaštite i prijema

    Od 2009. godine, Nidos u Nizozemskoj uključio je rezultate znanstvenog istraživanja u promjene politika usmjerene na povećanje mogućnosti za djecu bez pratnje i promicanje njihovih najboljih interesa. Ovo se istraživanje provodi svake godine polustrukturiranim intervjuima dopunjenim međunarodnim upitnicima o dobrobiti, intervjuiranjem djece od strane studenata koji su im generacijski bliski, metodom grupne rasprave kao što su World Café, evaluacijskim listama i obukom skrbnika za obavljanje intervjua na kulturološki prihvatljiv i osjetljiv način.

    U priručniku (2014) su opisani različiti instrumenti kako bi se pomoglo prikupljanju mišljenja djece o uslugama zaštite i prihvata. Priručnik mogu koristiti skrbnici, socijalni radnici, stručnjaci u svakodnevnom radu/odgajateljii drugi profesionalci koji rade s djecom bez pratnje. Priručnik možete naći ovdje.

    Alat za procjenu usluga skrbništva

    Nidos u Nizozemskoj razvio je evaluacijsku listu koju dijete može popuniti na kraju skrbništva. Alat možete naći ovdje.

    Priručnik za trening kako ostvariti prava djece

    SOS Dječja sela International izradio je priručnik za obuku “Ostvarivanje prava djece (2015) za osposobljavanje stručnjaka koji rade s djecom u alternativnoj skrbi. Priručnik je dostupan ovdje.

    Alat za podršku učinkovitom sudjelovanju djece

    U projektu Sam u Finskoj (Yksin Suomessa) izrađen je materijal na finskom jeziku o podršci sudjelovanju djece koji sadržiupitnike, alate i igre. Alat Materijal možete pronaći ovdje.

    Dobre prakse

    Finska

    Finski Crveni križ podržava nekadašnju djecu bez pratnje kojima je odobren boravak. Njihov Tim mladih influencera raspravlja o problemima koje smatraju važnim i prikuplja mišljenja vršnjaka. Ukazuju im na vlastite potencijale i mogućnosti djelovanja, ohrabruju ih i podupiru te osiguravaju da se njihov glas čuje u različitim kontekstima (mediji, istraživanja, javni razgovori). Ujedno donositeljima odluka ukazuju napoteškoće koje djeca bez pratnje doživljavaju tijekom procesa integracije. Osoblje Crvenog križa pomaže Timu mladih influencera olakšavajući im pristup mjestima gdje mogu prenijeti svoju poruku.

  • Prigovori

    Uvod

    Učinkovito sudjelovanje djece ključna je zaštita kvalitete sustava skrbništva. To bi također trebalo uključivati mogućnost djeteta da uloži prigovor. Vrlo je važno da skrbnik objasni djeci kako mogu podnijeti žalbu ako s nečim doista nisu zadovoljni.

    Informacije

    U Nizozemskoj su institucije skrbništva po zakonu obvezne uspostaviti neovisni postupak za pritužbe. Komisiju za žalbe čine najmanje tri neovisne osobe koje nisu zaposlene u samoj organizaciji. Postupak za ulaganje pritužbe protiv Nidosa (nacionalne ustanove za skrbništvo djece bez pratnje u Nizozemskoj) dostupan je ovdje (na nizozemskom, francuskom, portugalskom, arapskom i somalijskom jeziku).

    Informacije o mogućnostima da djeca bez pratnje podnesu žalbu u fazi traženja azila finskim skrbnicima su dostupne (na finskom jeziku) ovdje. Za djecu bez pratnje u fazi integracije ove se informacije mogu naći ovdje.
    U Grčkoj se djeca bez pratnje koja žele uložiti prigovor imaju pravo žaliti državnom odvjetniku.

    Dobre prakse

    Nizozemska
    NIDOS u Nizozemskoj nastoji promicati i olakšavati suradnju djece u praćenju i ocjenjivanju službi za skrbništvo. Djeca imaju priliku izraziti svoje mišljenje na različite načine:

    • Ona govore o svojim iskustvima i izražavaju svoja mišljenja na sastancima i u anketama o njihovoj dobrobiti koje svake godine organiziraju;
    • Na kraju razdoblja skrbništva, ona popunjavaju obrazac za evaluaciju rada njihova skrbnika i provedbe njihova pojedinačnog plana;
    • Ona imaju priliku izraziti prigovore protiv svojih skrbnika ako su im narušena prava ili ako smatraju da njihove potrebe nisu zadovoljene.

     
    Kako bi se osiguralo primjereno informiranje djece i olakšalo njihovo sudjelovanje, Nidos je pripremio uvodni informativni letak sa svim relevantnim informacijama o skrbništvu, uključujući postupak podnošenja prigovora. Informacije se daju na materinjem jeziku djeteta3.

    Godine 2016. i Nidos je počeo koristiti kulturalne medijatore u svom radu. To se pokazalo vrlo korisnim. Nidos će razviti program edukacija za kulturalnu medijaciju (na nizozemskom jeziku) u razdoblju 2018 – 2020.

  • Osoba od povjerenja

    Uvod

    Ako se djeca ne osjećaju sigurno, na primjer u školi ili kod kuće, važno jeda se nekome mogu povjeriti i razgovarati o svojim strahovima. Važno je da im vi, kao skrbnik, objasnite koliko će pomoći razgovor s osobom kojoj vjeruju. To može biti netko iz njihove mreže, njihov skrbnik ili bilo tko koga poznaju.