Pravno zastupanje

Kao skrbnik, vi ste odgovorni za dijete. S obzirom na činjenicu da djeca sama nemaju punu pravnu sposobnost, skrbnik bi trebao biti njihov zakonski zastupnik. Kao njihov skrbnik, uvijek sudjelujete u različitim pravnim postupcima u koje dijete može biti uključeno, bez obzira na to je li mu dodijeljen poseban zakonski zastupnik. Ovaj dio priručnika sadrži informacije o:

  • Pravnom zastupanju
  • Vašoj ulozi u građanskim i kaznenim postupcima
  • Pravno zastupanje

    Informacije

    Djeca bez pratnje lišena su roditeljske skrbi; zbog toga im je dodijeljen skrbnik. Kao skrbnik, vi ste odgovorni za dijete i na vas može računati. S obzirom na činjenicu da djeca sama nemaju punu pravnu sposobnost, skrbnik bi trebao biti njihov zakonski zastupnik. Međutim, u mnogim državama članicama EU to zasad nije praksa. Nacionalno zakonodavstvo bi trebalo to izričito urediti, kao što je slučaj, primjerice, u Nizozemskoj.
    Obuka i alati
    Trening: Uvodni tečaj o skrbništvu za djecu bez pratnje u fazi traženja azila i integracije
    Ovaj je alat namijenjen dobrovoljnim skrbnicima kako bi ih u fazi traženja azila i integracije detaljno uveo u rad. Tečaj (na danskom jeziku) dotiče se pitanja kao što je pravni aspekt djetetova položaja, način razvijanja profesionalnog odnosa s djetetom i suradnje s drugim djetetu važnim akterima. Također pruža opći uvod Crvenog križa. Pronađite informacije o tome kako pristupiti tečaju ovdje.
    Dobre prakse
    Nizozemska: ciljevi skrbništva kao dio zakonske zadaće
    U nizozemskom pravnom kontekstu sva djeca bez pratnje dobivaju skrbnika iz Nidosa. Nidos je nizozemska skrbnička ustanova za djecu bez pratnje. Nizozemski Građanski zakon propisuje da za svako dijete treba biti odgovorna odrasla osoba. Ta odrasla osoba je roditelj djeteta ili u odsustvu roditelja, skrbnik. Tijekom sudskog postupka sud imenuje Nidos. Skrbništvo je stoga uvijek rezultat sudske odluke.
    Skrbništvo znači da Nidos ima zakonsku zadaću da vodi ovu djecu i mlade na putu do zrelosti i promiče njihove interese. Njihova skrbnička uloga počinje kada se dijete bez pratnje prijavi u prijemnom centru gdje je prisutan Nidos. Nidos kontinuirano pruža dugoročnu skrb i odgovoran je za djetetovu mentalnu i fizičku dobrobit i njegov osobni razvoj. Cilj skrbničkog savjetovanja je postizanje neovisnosti u punoljetstvu (18), jer zakon propisuje da je to trenutak kada skrbništvo završava.
    Ciljevi skrbništva su dvojaki: pravni i pedagoški. Djeca do 18 godina starosti zakonski se smatraju ovisnima i bez pravne sposobnosti. Stoga im zakonodavac ne dopušta da žive bez nadzora. Skrbnikova je pedagoška zadaća naučiti djecu i mlade da aktivno i produktivno sudjeluju u socijalnim odnosima u društvu kojeg su trenutno dio. Na temelju ova dva cilja, skrbnik mora biti aktivan u sljedećim domenama:

    • Promicanje interesa;
    • Obrazovanje i skrb;
    • Utvrđivanje i sprečavanje zlostavljanja, nestanaka i nezakonitog življenja.

     

    Nidos ima posebnu metodu skrbništva koja razmatra probleme vezane uz povratak i različite oblike prijema. Nidos je uvijek usmjeravaosvoje djelovanje na dijalog i kontakt s osobom koja je u središtu postupka. Način skrbništva to podržava. Nidos radi sa svojim klijentima i razvijenim planom koristeći metodu četiri koraka. Na temelju toga sastavlja se akcijski plan, najkasnije u roku od šest tjedana od početka skrbništva. Tijekom godine, nakon izrade akcijskog plana, Nidos radi na ciljevima, a napredak se kontinuirano vrednuje. Tijekom svakog kontakta Nidos svjesno radi na operativnom cilju. Na kraju godine radi se procjena razvoja djeteta ili mlade osobe.
    Hrvatska: skrbništvo i zadaće skrbnika
    Prema hrvatskom Obiteljskom zakonu, nadležni centar za socijalnu skrb dužan je imenovati posebnog skrbnika za djecu bez državljanstva, odnosno djecu zatečenu na području Republike Hrvatske koja nemaju zakonskog zastupnika. Odmah nakon identifikacije, tijelo socijalne skrbi imenuje posebnog skrbnika djetetu bez pratnje. Odgovornosti i dužnosti posebnog skrbnika detaljno su opisane u Protokolu o postupanju s djecom bez pratnje. Posebni skrbnik je dužan:

    • štititi osobna i imovinska prava djece bez pratnje;
    • zastupati prava i interese djeteta u svim postupcima pred mjerodavnim tijelima;
    • osigurati prevoditelja za komunikaciju s djetetom;
    • izraditi procjenu potreba i individualni plan, uz djetetovo sudjelovanje;
    • osigurati odgovarajući smještaj;
    • obratiti se lokalnoj policijskoj postaji s izjavom o namjeri podnošenja zahtjeva za međunarodnu zaštitu u ime djeteta bez pratnje;
    • zastupati prava i interese djeteta bez pratnje tijekom obrade zahtjeva za međunarodnu zaštitu u Republici Hrvatskoj;
    • sudjelovati u povratku djece bez pratnje i predati ih roditeljima ili nadležnim službama socijalne skrbi u zemlji podrijetla;
    • sudjelovati u premještaju i povratku u obitelj;
    • obavijestiti dijete o svim činjenicama i okolnostima na način prikladan djetetovoj dobi, zrelosti i razumijevanju;
    • biti na raspolaganju djetetu i savjetovati se s njim prije poduzimanja mjera njegove zaštite;
    • pobrinuti se da sve odluke budu donesene u najboljem interesu djeteta.
  • Uloga skrbnika u građanskim i kaznenim postupcima

    Informacije

    Kao skrbnik, vi imate ulogu u različitim pravnim postupcima u koje dijete može biti uključeno, bez obzira na to je li mu dodijeljen poseban zakonski zastupnik. Općenito, morate:

    • informirati dijete o njegovu pravu na pravni savjet i zastupanje;
    • osigurati mu imenovanje pravnog zastupnika i besplatne pravne savjete, kad god dijete ima pravo na to;
    • pratiti rad stručnjaka koji pružaju pravnu pomoć i zastupanje;
    • olakšati komunikaciju između djeteta i tih stručnjaka, po potrebi, i dogovoriti kvalificiranog prevoditelja;
    • ukoliko je potrebno, pratiti dijete i aktivno sudjelovati u razgovorima i saslušanjima.

     
    Uz ove opće zadatke, možete imati i posebnu ulogu, ovisno o vrsti postupka i situaciji pojedinog djeteta, u pogledu administrativnih, građanskih ili kaznenih postupaka1 Građanski postupak
    Ako je djetetu uskraćena obiteljska sredina, kada povratak ili ponovno ujedinjenje obitelji nisu mogući ili se pokazalo da nisu u najboljem interesu djeteta, nadležna tijela za zaštitu djece mogu pokrenuti građanske postupke za smještaj djeteta u dom ili kod usvojitelja u cilju poticanja integracije ili sprječavanja rizika. Skrbnik bi u potpunosti trebao sudjelovati i zastupati najbolje interese djeteta osiguravajući da se odluke donose u najboljem interesu djeteta i da se djetetovi stavovi uzimaju u obzir i uzimaju u obzir u skladu s djetetovom dobi i zrelosti2.

    Kazneni postupak

    Direktiva o žrtvama (2012/29/EU) sadržava niz odredbi za zaštitu žrtvi kaznenih djela (vidjeti posebno članak 24.). Zaštitne mjere za djecu koja sudjeluju u kaznenim postupcima predviđena su i u Direktivi o suzbijanju seksualnog zlostavljanja i seksualnog iskorištavanja djece (2011/93/EU).

    U objema direktivama odražavaju se načela propisana u Smjernicama Vijeća Europe o pravosuđu prilagođenom djeci (2010).

    Trgovanje ljudima teško je kazneno djelo. U skladu s time, u Direktivi o suzbijanju trgovanja ljudima (2011/36/EU) utvrđen je niz korisnih odredbi za zaštitu žrtava prije, tijekom i nakon kaznenog postupka. Djeca žrtve trgovanja mogu sudjelovati u kaznenim postupcima. Skrbnik mora biti spreman u tom smislu djetetu pružiti potporu. Direktiva sadrži posebne zaštitne mjere za žrtve trgovanja ljudima u kaznenim istragama i postupcima općenito (članak 12.) i posebno za djecu žrtve (članak 15.). Nadalje, u članku 8. Direktive o suzbijanju trgovanja ljudima (2011/36/EU) utvrđeno je načelo nekažnjavanja žrtve.

    Obično sustav kaznenog pravosuđa djetetu žrtvi dodjeljuje odvjetnika koji će mu pružiti pravnu pomoć i savjet. Zadaća je skrbnika osigurati da dijete ima pristup pravnoj pomoći, u skladu s odredbama nacionalnog zakonodavstva. Ako odvjetnik nije imenovan, skrbnik bi trebao tražiti od nadležnih tijela da imenuju odvjetnika. Skrbnik bi trebao, u bliskoj suradnji s odvjetnikom koji je dodijeljen djetetu, braniti dijete na koje se primjenjuju odredbe iz Direktive o suzbijanju trgovanja ljudima (2011/36/EU) i/ili nacionalnog zakonodavstva i ustrajati na zaštiti prava djeteta kao žrtve i svjedoka u kaznenim postupcima protiv trgovca. Uloga skrbnika u kaznenim postupcima jest pružiti podršku djetetu jer će odvjetnik pružiti osnovnu pravnu pomoć3.

    Obuka i alati

    Kontrolni popis: Mogući postupci skrbnika i/ili zakonskog zastupnika u kontekstu građanskih postupaka

    • Obavijestiti dijete o postupcima i postupku donošenja odluka;
    • Obavijestiti dijete o dostupnim mogućnostima i objasniti mu moguće ishode postupaka;
    • Osigurati da dijete ima pristup pravnoj pomoći;
    • Osigurati da je djetetu pružena prilika da ostvaruje svoja prava na izražavanje i da se uvažavaju njegovi stavovi;
    • Pripremiti dijete za rasprave i razgovore s nadležnim tijelima i pružiti mu potporu za vrijeme trajanja postupka;
    • Promicati najbolje interese djeteta u postupku odlučivanja;
    • Osigurati da se u svim predmetima prednost daje najboljim interesima djeteta, da se poštuju sve zaštitne mjere i da se traži suglasnost djeteta;
    • Nazočiti povremenim preispitivanjima postupaka smještaja4.

     

    Kontrolni popis: Mogući postupci skrbnika u vezi s kaznenim postupkom (pojedini postupci se specifično odnose na djecu žrtve trgovanja ljudima)

    • Osigurati da dijete ima pristup odgovarajućoj pravnoj pomoći: da je bez odgode imenovan kvalificirani odvjetnik koji će davati pravne savjete i zastupati dijete kako je propisano u nacionalnom zakonodavstvu;
    • Pomoći djetetu da donese informiranu odluku o sudjelovanju i suradnji u kaznenom postupku: osigurati da je dijete žrtva, prije nego što odluči hoće li sudjelovati i svjedočiti u kaznenom postupku protiv osumnjičenih trgovaca ljudima, upoznato s pitanjima sigurnosti i zaštite i uključenim rizicima i da ih razumije;
    • Osigurati da je dijete potpuno svjesno koja prava na pomoć i zaštitu ovise o njegovoj spremnosti da sudjeluje u kaznenom postupku, a koja ne, i da on ili ona imaju pravo u budućnosti preispitati suradnju s pravosudnim sustavom;
    • Poticati dijete žrtvu da iskoristi rok za razmišljanje prije donošenja odluke, ako je to u najboljem interesu djeteta;
    • Pomoći djetetu da razumije sve primljene dopise, uključujući dopise od zakonskog zastupnika;
    • Pratiti dijete i nazočiti na svim razgovorima i raspravama;
    • Emocionalno i psihološki pripremiti dijete prije razgovora i rasprava i osigurati da ono potpuno razumije postupak i ishod;
    • Razgovarati s djetetom o ishodu postupka i sudskim odlukama i objasniti njegovu važnost za određenu situaciju djeteta i buduće dostupne mogućnosti i korake;
    • Osigurati, u suradnji s osobom koja djetetu pruža pravnu pomoć, da dijete ne bude gonjeno i/ili da ne bude kažnjeno za kaznena djela koja su posljedica iskorištavanja djeteta, u skladu s člankom 8. Direktive o suzbijanju trgovanja ljudima (2011/36/EU)5.

     

    Alat za pomoć sudionicima u pravnim i sudskim postupcima
    U projekt CONNECT (2014) razvijen je priručnik „Standardi koji osiguravaju potpuno sudjelovanje djece bez pratnje“ kako bi pomogao sudionicima u pravnim i sudskim postupcima. Priručnik je dostupan ovdje.
    Smjernice za pravosuđe prilagođeno djeci
    Odbor ministara Vijeća Europe usvojio je 17. studenoga 2010. godine smjernice za pravosuđe prilagođeno djeci. Smjernice su namijenjene jačanju mogućnosti pristupa djece i postupanja s djecom u pravosudnom sustavu. Obuhvaćaju informacije, prava zastupanja i sudjelovanja, zaštitu privatnosti, sigurnost, multidisciplinarni pristup i osposobljavanje, zaštitne mjere u svim fazama postupka i lišavanje slobode. Smjernice su dostupne ovdje.
    Online tečaj o pravosuđu prilagođenom djeci i dječjim pravima
    Europski program obrazovanja za ljudska prava za pravne stručnjake (HELP) podupire države članice Vijeća Europe u provedbi Europske konvencije o ljudskim pravima (Konvencija) na nacionalnoj razini. Jedan od razvijenih alata je on-line tečaj HELP-a o pravosuđu prilagođenom djeci i dječjim pravima, koji nudi obrazovanje o ljudskim pravima pravnim stručnjacima. Alat je dostupan ovdje.
    Letak s praktičnim informacijama naći ćete ovdje.
    Dobre prakse
    Nizozemska: pravni odjel
    Nidos ima pravni odjel u kojemu rade pravni savjetnici specijalizirani i za zaštitu djece i za Zakon o imigraciji. Savjetuju skrbnike i surađuju s odvjetnicima koji pružaju pravnu pomoć djeci.
    Nizozemska: prijenos skrbništva ako dijete odlazi u drugu zemlju
    Ako dijete pod skrbništvom Nidosa napusti Nizozemsku, Nidos je dužan istražiti je li dijete stiglo na prikladno mjesto i boravi li kod odrasle osobe koja je sposobna i voljna imati nad njim skrbništvo. Radi provjere prikladnosti lokacije, skrbnik Nidosa može stupiti u vezu s Crvenim križem, ISS ili bilo kojom drugom odgovarajućom državnom ili nevladinom organizacijom. Pokaže li se da su okolnosti zadovoljavajuće, skrbnik podnosi zahtjev za prekid skrbništva sudu za maloljetnike navodeći novu adresu djeteta i imena njegovih skrbnika. Ako okolnosti nisu zadovoljavajuće, skrbništvo treba prenijeti na skrbničku ustanovu.
    Sve se to može učiniti samo ako je Nidosu poznato odredište djeteta. Ako je djetetovo odredište nepoznato, skrbnik mora prijaviti policiji nestanak djeteta i poduzeti sve kako bi otkrio gdje se ono nalazi. Ne uspije li skrbnik u tome, a očigledno je da dijete više nije u Nizozemskoj, Nidos neće tražiti od suca za maloljetnike da oduzme skrbništvo nad djetetom zato što sudac maloljetničkog suda može prihvatiti zahtjev za prekid skrbništva samo ako Nidos u zahtjevu navede trenutnu adresu djeteta. Skrbništvo će se tada nastaviti do isteka zakonskog roka, tj. dok dijete ne napuni 18 godina.
    Hrvatska: centri za socijalnu skrb
    U Hrvatskoj postoji 80 centara za socijalnu skrb. Svaki centar ima odjel za zaštitu djece i obitelji te pravnika koji se bavi zaštitom djece i međunarodnom zaštitom djece. U skladu s različitim propisima, centri za socijalnu skrb dužni su pružati podršku, savjetovanje i daljnju pravnu pomoć skrbniku djeteta bez pratnje ako on podupire dijete u sudskim postupcima. (Obiteljski zakon, Zakon o socijalnoj skrbi, Protokol o postupanju s djecom bez pratnje).