Djetetov razvoj

Dijete bez pratnje je iznimno ranjivo: maloljetnik je, sȃm i izbjeglica. Njegova migracijska pozadina, odnos s obitelji i mrežom te izgledi za povratak znače da je opća izobrazba o posebnoj situaciji djece bez pratnje od suštinskog značenja za ljude koji ih vode. To je važno i za regrutiranje i usmjeravanje udomiteljskih obitelji.

  • Informacija

    Rad s djecom izbjeglicama poziva na kulturalno osjetljiv odnos temeljen na poštovanju i pogled bez predrasuda spram sredine iz koje dijete dolazi, njegovih vrijednosti i iskustava.

    Važno je:

    • prepoznati i poštivati dijete u ulozi koju želi i može imati za obitelj, samostalnost koju je razvilo tijekom bijega, njegovu vjeru, potrebu za kontaktom sa svojom biološkom obitelji, djetetova traumatska iskustva i gubitak koji je podnijelo;
    • pokazati zanimanje i poštovanje za djetetovo poimanje bolesti, njegova objašnjenja i moguća rješenja;
    • omogućiti djetetu kontakt s njegovom biološkom obitelji kad god je to moguće i uključiti obitelj u dobrobit, razvoj i postupak stjecanja azila;
    • procijeniti rizike od: pritiska krijumčara/trgovaca ljudima, povrede časti ako dijete počne odstupati od norme, sakaćenje ženskih genitalija (FGM) i prisilni brak1.

     
    Većina djece bez pratnje u Europi se dobro razvija sve dok imaju osnovnu sigurnost, dobru podršku i razumijevanje te odgovarajuću društvenu mrežu. Detaljni priručnik izrađen u projektu ALFACA opisuje načine podrške djeci bez pratnje s problemima u razvoju. Ova djeca trebaju dodatnu podršku za svoj osobni razvoj. Priručnik se bavi brojnim problematičnim vezama i psihološkim problemima koji mogu ugroziti razvoj djece bez pratnje. Riječ je o traumi, depresiji, suicidalnim namjerama i neprimjerenom ponašanju. Također se raspravlja o načinima pružanja posebne psihološke pomoći izbjeglicama. Nekoliko se pitanja razmatra iz različitih kutova, prema iskustvima u različitim europskim zemljama. To stručnjacima pomaže da odaberu pristup koji je najprikladniji u konkretnom slučaju.
    Priručnik ALFACA izrađen je prvenstveno za specijalizirane stručnjake. Nudi ciljanu obuku zainteresiranima za podršku djeci bez pratnje s problemima osobnog razvoja, kao što su terapeuti, psiholozi, stručnjaci za ponašajno područje i drugi praktičari odgovorni za tretman. Detaljan materijal dostupan je ovdje.
    Više informacija o razvoju djece bez pratnje možete naći u sljedećim publikacijama:

    • Crossing borders: Trauma and resilience in young refugees. Marieke Sleijpen, 2017. Boom; 1 edition; ISBN-10: 9024409403; ISBN-13: 978-9024409402 (in English)
    • The trajectories of unaccompanied refugee minors: Aspirations, agency and psychosocial well-being. Marianne Vervliet; 2013 (in English and Dutch).
    • A first assessment of the needs of young refugees arriving in Europe: what mental health professionals need to know. Hebebrand, J.; Anagnostopoulos, D.; Eliez, S. et al.; European Child & Adolescent Psychiatry (2016); volume 25; issue 1; p. 1-6.
    • Kinderen, gevlucht en alleen; een interculturele visie op de begeleiding van vluchtelingenkinderen. Marjan Schippers; 2017 (na nizozemskom, verzija na engleskom jeziku će biti dostupna 2019. godine).

     

  • Obuka i alati

    Obuka: ‘Životni projekti’
    Vijeće Europe razvilo je ‘Životne projekte za djecu bez pratnje: Priručnik za stručnjake s prve linije’ (2010). Ovo je praktična obuka i savjetovanje za stručnjake uključene u izradu, provedbu i prosudbu životnih projekata, kako je utvrđeno u Preporuci Vijeća Europe CM / Rec (2007) 9 Odbora ministara državama članicama o životnim projektima djece bez pratnje.
    Priručnik je dostupan ovdje.

    Alat: ‘Rad s djetetom bez pratnje’
    U projektu CONNECT (2014) Nidos u Nizozemskoj razvio je priručnik „Rad s djetetom bez pratnje“. Na temelju dugogodišnjeg iskustva, Nidos vjeruje da usmjeravanje i podrška djeci bez pratnje zahtijevaju posebnu stručnost, različitu od one kakvu trebaju druga djeca u sustavu skrbi za mlade koja su odrasla u Nizozemskoj. Priručnik objašnjava specifična znanja i vještine potrebne za profesionalno zbrinjavanje djece bez pratnje koja žive u Europi. Priručnik je dostupan ovdje

    Alat: priručnik za rad s traumatiziranom djecom
    Ovi su priručnici namijenjeni roditeljima, ali sadrže puno korisnih informacija i za skrbnike. Dostupni su engleskom; arapskom; kurdskom (Karmandži dijalekt) and perzijskom. (By Bundespsychotherapeutenkammer; Njemačka)

    Obuka: alternativna obiteljska skrb (ALFACA)
    U projektu ALFACA (2017), Nidos (Nizozemska) i njegovi partneri razvili su trening za alternativnu obiteljsku skrb (ALFACA). Modul jedan obuke govori o radu s djecom bez pratnje, a modul dva se odnosi na obiteljsku skrb. Obuka se sastoji od e-učenja na engleskom i priručnika na engleskom, njemačkom, francuskom, nizozemskom, talijanskom, grčkom, češkom, danskom i švedskom jeziku. Također nudi dodatnu literaturu (na primjer, o smjernicama u slučaju prijetnji osobnom razvoju) i alate na engleskom jeziku. Sve je to dostupno ovdje.

    Alat: okviri znanja potrebni skrbnicima
    Škotska služba za skrbništvo razvila je Priručnik za praksu 2013. godine koji sadrži korisne okvire znanja koji su potrebni skrbnicima u Dodatku 4 (str. 90-94).

    Materijali za obuku o proživljavanju traumatskih iskustava
    U Finskoj, u okviru projekta Transkulturalno povjerenje: Podrška transkulturalnoj pripadnosti djece i mladih bez pratnje (web-stranica na engleskom) organizirana je obuka o proživljavanju traumatskih iskustava i socijalnoj podršci djeci bez pratnje u svakodnevnom životu. Ovaj materijal može koristiti svatko tko radi s djecom bez pratnje. Materijali za obje obuke dostupni su on-line >na finskom jeziku.

    Video predavanje o izazovima i mogućnostima skrbi uslijed traumatskog iskustva
    U Finskoj, TASA-projekt je iznedrio video predavanje o izazovima i mogućnostima skrbi uslijed traumatskih iskustava djece bez pratnje. Videozapis je dostupan na finskom jeziku.

    Psihosocijalna skrb za djecu bez pratnje
    U Finskoj je Ministarstvo ekonomije i rada objavilo priručnik o psihosocijalnoj podršci djeci bez pratnje. Priručnik je namijenjen pružateljima usluga subvencioniranog stanovanja za djecu bez pratnje, ali ima informacija korisnih i skrbnicima. Priručnik je dostupan na finskom jeziku.

    Procjena najboljeg interesa djeteta
    U Finskoj, organizacija Sva naša djeca (Yhteiset Lapsemme) razvila je model za procjenu djetetova najboljeg interesa tijekom procesa traženja azila. Model je dostupan na finskom jeziku; vidjeti str. 20.

  • Dobre prakse

    U Italiji je 2017. godine, uz podršku EASO-a, talijanskog pravobranitelja za djecu i adolescente, organizirano pet treninga za skrbnike volontere. Obuka je bila namijenjena isključivo privatnim osobama koje su se prijavile da dobrovoljno skrbe o djeci bez pratnje. Sudionici su se fokusirali na različite profile djece koja dolaze u Italiju i tako su mogli bolje razumjeti njihovu perspektivu, strahove i nade. S pravnog gledišta, upoznali su se s postupkom procjene dobi i naučili kako zatražiti boravišnu dozvolu. Također su razgovarali o posebnim potrebama djece koja su žrtve zlostavljanja, saznali o simptomima posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), te pregledali kriterije obiteljskog skrbništva i slučajeve repatrijacije. Više informacija možete naći ovdje.

    U Ateni, u Grčkoj, tijekom 2017. godine organizirana su dva seminara za obuku kandidata za članove skrbničke mreže METAdrasi. Seminari su obuhvaćali veliki broj tema i rada na konkretnim slučajevima. Svako je predavanje održao relevantni govornik ili stručnjak koji je izložio najnovije informacije što je upotpunilo saznanja sudionika. Poseban naglasak stavljen je na slučajeve koji se odnose na uporabu droga, žrtve seksualnog i rodno uvjetovanog nasilja i psihijatrijske probleme. Relevantni stručnjaci bili su pozvani da održe obuku sudionicima i podijele s njima svoje znanje i najbolje prakse.