Rad s drugim sudionicima

Djetetu bez pratnje koje ima skrbnika obično pomaže više od jednog pružatelja usluga, na primjer socijalna služba (socijalni radnik), pružatelj usluga (prijem u obitelji, male stambene zajednice ili stambeni objekti za prihvat), zdravstvene službe i pružatelj obrazovnih usluga.
Kao skrbnik, morate znati sve uključene aktere. Umrežavanje s njima i drugim relevantnim sudionicima pomoći će vam da se povežete s više stručnjaka koji mogu biti korisni za uspostavljanje odnosa s djetetom i zadovoljavanje njegovih potreba. Dijeljenje individualnog plana skrbi, imajući u vidu privatnost djeteta, i dijeljenje informacija o djetetovim očekivanjima i potrebama, pridonijet će donošenju dobrih odluka i djelovanju u najboljem interesu djeteta.
Položaj, odgovornosti i zadaće skrbnika drugima nisu uvijek jasni. Stoga je važno u kontaktu s njima razjasniti svoj položaj: tko ste vi i kakva je vaša uloga.

  • Obuka i alati

    Alat: jačanje suradnje među sudionicima

    U projektu CONNECT (2014) razvijen je priručnik “Tko je odgovoran?” za jačanje suradnje između svih sudionika uključenih u sustav zaštite djece bez pratnje. Dostupan je ovdje.

    Alat: standardi za suradnju s drugim sudionicima
    U projektu CONNECT (2014) razvijen je priručnik „Standardi za osiguranje potpunog sudjelovanja djece bez pratnje“ kao pomoć svim sudionicima u pravnim i sudskim postupcima. On uključuje standarde za suradnju s drugim akterima koji rade s djecom bez pratnje. Priručnik također navodi neke primjere iz prakse koji su vrijedni pažnje i dostupan je ovdje.
    Alat: protokol o suradnji između uključenih sudionika
    Škotska skrbnička služba izradila je Priručnik za praksu 2013. godine koristan protokol o suradnji svih aktera uključenih u skrb o djetetu bez pratnje u Dodatku 1 (stranice 69-85). Između ostalog, opisuje različite uloge, odgovornosti i zadaće svih uključenih u pružanje skrbi.
    Edukacija i priručnik za uspostavljanje odnosa povjerenja i podrške djetetu kroz suradnju
    Ova edukacija pruža informacije (na finskom jeziku) o multidisciplinarnoj suradnji, zakonima o zaštiti djece i razmjeni informacija. Namijenjen je svima koji rade s djecom i obiteljima. Edukacija se sastoji od priručnika I on-line tečaja (Finski nacionalni institut za zdravstvo i socijalnu skrb).

  • Dobre prakse

    Hrvatska: jačanje suradnje među sudionicima

    Hrvatski Protokol o postupanju s djecom bez pratnje predviđa osnivanje međuresornog odbora za zaštitu djece bez pratnje. Odbor bi trebali činiti predstavnici ministarstava nadležnih za socijalna pitanja, unutarnjih poslova i obrazovanja, Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, međunarodnih organizacija koje se bave zaštitom prava djece i djece bez pratnje te, gdje je to primjereno, organizacija civilnog društva koje se bave zaštitom prava djece.
    Međuresorni odbor imenovat će Vlada, a njegov rad koordinirat će ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi. Cilj Odbora je poboljšati međuresornu suradnju tijela državne uprave i drugih dionika uključenih u zaštitu djece bez pratnje.
    Italija: skrbnička mreža
    Regija Veneto je uspostavila sustav skrbništva koji se temelji na umrežavanju. Mrežu je stvorila skupina stručnjaka pružatelja socijalnih usluga, koji su imenovani za razvoj projekta skrbništva kao lokalni djelatnici. Kasnije su uspostavljene druge mreže: mreža institucionalnih partnera, mreža skrbnika i mreža pružatelja usluga u sustavu zaštite djece. Ta je strategija dodatno učvrstila projekt i stvorila lokalni resurs koji vodi računa o lokalnim potrebama.