Rad s odvjetnicima

Čim počne zakonski postupak skrbnik treba uputiti na kvalificiranog i iskusnog odvjetnika ili pravnog savjetnika koji će zastupati dijete bez pratnje. To treba učiniti u suradnji s djetetom, ako ono ima potrebna saznanja o samom postupku. To će uključivati, ali se neće ograničiti na, terećenje za kazneno djelo, identifikaciju djeteta žrtvom trgovanja ljudima ili iskorištavanja, ili potrebu podnošenja zahtjeva za međunarodnu zaštitu ili imigracijski status u zemlji odredišta1.

  • Obuka i alati

    Informacije i primjeri korištenja odvjetnika

    U projektu CONNECT (2014) izrađen je priručnik „Standardi koji osiguravaju potpuno sudjelovanje djece bez pratnje“ kao pomoć svim sudionicima u upravnim i sudskim postupcima. On uključuje standarde za sudionike koji rade s djecom bez pratnje. Standard 2 odnosi se na imenovanje odvjetnika i također uključuje neke primjere u praksi koji su vrijedni pažnje. Priručnik je dostupan ovdje.

  • Dobre prakse

    Nizozemska: pravna pomoć u najboljem interesu djeteta

    Nidos, nacionalna ustanova za skrbništvo djece bez pratnje u Nizozemskoj, ima česte kontakte s Nizozemskim odborom za pravnu pomoć (Raad voor Rechtsbijstand), neovisnim upravnim tijelom koje je osnovalo Ministarstvo pravosuđa i sigurnosti. Ministarstvo je odgovorno za organiziranje subvencionirane pravne pomoći i za njezin nadzor, a zadaća i provedba sustava pravne pomoći povjerene su Odboru za pravnu pomoć. Nidos organizira odvjetnike s iskustvom u pružanju pravne pomoći djeci bez pratnje, prati njihov rad i intervenira ako pravna pomoć nije pružena u najboljem interesu određenog djeteta.
    Hrvatska: besplatna pravna pomoć
    Prema hrvatskom Zakonu o međunarodnoj i privremenoj zaštiti, djeca bez pratnje imaju pravo na besplatnu pravnu pomoć ako nemaju vlastitih sredstava. Zastupaju ih odvjetnici koji su na popisu davatelja besplatne pravne pomoći. To je neophodno za postupak pred Upravnim sudom i u slučajevima ograničenja slobode.